Ugrás a tartalomra
Typer av espressomaskiner som du behöver känna till! - Barista och Espresso

Espresszógépek típusai, amelyeket ismerned kell!

E61 főzőfej

E61 egy eszpresszógép neve, amelyet 1961-ben az olasz Faema cég indított el. Ez a gép egy új korszakot nyitott az eszpresszógépek világában. Az E61 nemcsak az első gép volt, amely hőcserélőt használt, ami azt jelentette, hogy friss vizet használtak espresso készítéséhez a kazánvíz helyett. Ez volt az első, amely integrált szivattyút használt a nyomás létrehozásához a kézi kar helyett. Az E61 legendás a főzőcsoportja miatt, amely 4 és 5 kg között nyom. Az E61 szilárd rézből készült. A termoszifon rendszer folyamatosan forró vizet keringet a főzőcsoporton keresztül, állandóan melegen tartva és stabil hőmérsékletet biztosítva. Az E61 főzőcsoport jelentősége a főzőfej mechanizmusában rejlik, amely lehetővé teszi a pogácsa telítését a főzés előtt. Ezen előáztatási folyamat során a főzővíz lassan és csökkentett nyomással kerül a portafilterbe. Mindezt egy előáztatási henger szabályozza a főzőfejben, amely lassan növeli a nyomást. Az eredmény egy tökéletes espresso.

Duplakazán

Az ikerkazános gépnek két kazánja van: az egyik a kávéfőzéshez, a másik pedig a gőz és forró víz kivételéhez. Mindkét kazán független egymástól, és egy PID segítségével mindkét kazán hőmérséklete külön-külön szabályozható. A főzőkazán általában kisebb, mint a forró víz és gőzkazán. Az oka annak, hogy a gőz- és forró vízkazán nagyobb, az az, hogy a tartalma sokkal gyorsabban fogy el, mint a főzőkazáné, mivel a gőzkazán hőmérséklete sokkal magasabb. Egy ikerkazános eszpresszógép stabilabb hőmérsékletű, mint egy hőcserélős eszpresszógép, mivel külön szabályozhatod a két kazánt.

Előny: Egyszerre tudsz tejet habosítani és kávét főzni. Teljes kontrollod van a főzési és a gőz hőmérséklete felett külön PID-del. Nagyobb mennyiségű kávét tudsz készíteni, mint egy hőcserélővel.

Hátrány: Drágább, mint egy hőcserélős gép

Ajánlott eszpresszógép: Profitec Pro 600, Rocket R Cinquantotto

Hőcserélő

Egy hőcserélős eszpresszógép két vízkeringető rendszerrel rendelkezik. Mivel a kazán nincs teljesen feltöltve vízzel, gőz keletkezhet a kazán tetején. Főzéskor a gép friss vizet keringet a nagy kazánon keresztül, ahol az optimális főzési hőmérsékletre melegszik, majd a főzőcsoporthoz és a kávépogácsához kerül. Így mindig friss vizet használsz espresso főzéséhez. Mivel egy E61 csoport folyamatosan keringeti a főzővizet a főzőfejen keresztül, nagyon stabil hőmérsékletű főzővizet kapsz. Tejhabosításkor a korábban a kazán tetején lévő gőzt kiengedik, és újra felépül a gőznyomás

Előny: Olcsóbb, mint az ikerkazános eszpresszógépek, és egyszerre tudsz tejet habosítani és kávét főzni.

Hátrány: Kevesebb kontroll a főzési hőmérséklet felett (kivéve a PID-es hőcserélőket), és minden főzés előtt szükséges egy úgynevezett „Cooling flush” végrehajtása.

Ajánlott eszpresszógépek: Rocket Appartamento, Profitec Pro 500

Dipper rendszer

Egy kézi karos eszpresszógép tesz téged igazi profivá.

A legnagyobb különbség más hagyományos eszpresszógépekhez képest maga a kézi karos főzőegység, amelyet „Boston lever group”-nak is neveznek.

A dipper rendszer egy egyedi módja espresso főzésének. A kézi kar lehúzásával elindul az előinfúzió, amely alacsony főzési nyomáson vezeti be a főzővizet, hogy lassan és egyenletesen telítse a pogácsát. A kazánból érkező forró víz a masszív főzőegységbe áramlik és lehűl a megfelelő hőmérsékletre. A oldalról elengeded a kart, és hagyod, hogy visszatérjen eredeti helyzetébe, a vízáramlás megszűnik, és egy rugó egy dugattyúval lassan 9-10 bar főzési nyomásra emelkedik, majd lassan csökkenti a főzési nyomást az egész ciklus végén. Ez adja a boston kézi karos eszpresszógépeknek azt az egyedi eszpresszó ízt, amelyet gyakran lágyabbnak és édesebbnek éreznek, mivel a főzési nyomást csökkenti a főzés végén.

Előny: Olyan espresso-t készít, amelyet egyetlen más típusú eszpresszógép sem tud adni. Egyedi főzési élményt nyújt.

Hátrány: Mivel hosszú karja van, az eszpresszógép elég nagy helyet foglal. Többe kerül, mint egy hőcserélő és néhány dupla kazános gép.

Ajánlott eszpresszógép: Profitec Pro 800  

Eszpresszógépek vibrációs pumpával

A vibrációs pumpát a 70-es évek elején vezette be az Ulka Co.

Mivel olcsóbb volt, mint más pumpák, a háztartási eszpresszógépek sokkal megfizethetőbbé váltak. A vibrációs pumpa 15 bar nyomást biztosít, amely egy expanziós szeleppel 9 és 10 bar közé csökkenthető.

A nyomás a kávépogácsa ellenállásával épül fel. Ezért nagyon fontos megtalálni a tökéletes őrlést és a megfelelő mennyiségű kávét használni a portafilterben. A oldalról ezen paraméterek bármelyike nem megfelelő, a helyes nyomás nem érhető el.

Mivel a vibrációs pumpa aktiválás közben nagyon rezeg, elég sok zajt bocsát ki, ezért a gyártók az egész gépházat szigetelték. A vibrációs pumpa előnye, hogy könnyen és olcsón javítható. Hátránya, hogy a vibrációs pumpás eszpresszógépek nem csatlakoztathatók közvetlenül vízforráshoz.

Eszpresszógépek forgó pumpával

A forgó pumpa nagyobb és nehezebb, mint a vibrációs pumpa, és nagyobb teljesítménnyel rendelkezik. Több főzőcsoportnak is egyenletes nyomást tud biztosítani, és leggyakrabban kereskedelmi eszpresszógépekben használják. Hosszabb élettartammal rendelkezik, de drágább és nehezebben javítható.

A forgó pumpa egyedi jellemzője, hogy szinte zajtalan, amit sokan értékelnek. A forgó pumpás eszpresszógépek közvetlenül csatlakoztathatók vízforráshoz is.

régebbi poszt
Újabb bejegyzések

Bevásárlókocsi

a bevásárlókosara jelenleg üres

Vásárolj most